logoVi støtter kræftens bekæmpelseVi støtter Børns Vilkår logo
lejeboligerandelsboligerejerboligerbytteboligerboligsøgendemenu

Onsdag 23. maj 2012
1.202 ledige boliger

Til forsiden

Tilmeld dig som boligsøger

Tilmeld din bolig

Nyhedsbrev
Info om boligbasen

Boligbasen in english

Hvad brugerne siger?
"Jeg har d.d fået bolig igennem boligbasen og siger tak for hjælpen. Ønsker ikke flere tilbud. M.v.h Claus Bo Sørensen "
[Claus Bo Sørensen]

"Kære Boligbasen, Vi har nu skrevet kontrakt med en lejer via Jeres site. I må gerne slette profilen. vh Mogens Hansen"
[Mogens Hansen]

"Hej Boligbasen, Vores lejlighed er solgt, så i må gerne inaktivere annoncen. Tak for god support ifbm. salget. Mvh. Henrik"
[Henrik Hansen]

"Jeg vil gerne opsige mit abbonnement. Da jeg har fundet bolig. Tak for hjælpen. Hilsen Mette Westh Olsen"
[Mette Westh Olsen]

Brugerne siger...

Header nyhed
Tilmelding




Glemt kode
Kundeservice
support
Tlf.: 70 27 00 13
(Man-Tor kl. 12-14)

Email: info@boligbasen.dk

Postadresse:
Boligbasen Aps
Hovedgaden 1
8220 Brabrand
SE: 28313756


Bolignyheder Overskrift
15. maj 2012:
Nu ligger boliglån for al...
Investorerne er vilde med danske værdipapirer. Og danske renter på bol...
Læs nyhed

15. maj 2012:
Boliglån slår bundrekord...
Det har aldrig været billigere at tage et lån til at købe bolig for. R...
Læs nyhed

15. maj 2012:
Nu ligger boliglån for al...
Investorerne er vilde med danske værdipapirer. Og danske renter på bol...
Læs nyhed

Flere nyheder

Dankort Visa Visa elektron Mastercard

Boligejere nyder godt af lave rente

Det er lige nu historisk billigt at låne til en bolig. Faktisk er renten på to år faldet fra 5,74 procent til 3,57 procent, viser tal fra Nationalbanken.
- Renten er faldet siden 2008 og er i dag på et historisk lavt niveau. Det betyder lave renteomkostninger for landets 1,6 millioner boligejere, siger Peter Jayaswal, underdirektør i Realkreditrådet, i en kommentar til rentestatistikken.
- I 2011 betalte boligejerne i gennemsnit 31.200 kroner i renter om året før skat. Det er en klækkelig årlig besparelse på 13.500 før skat i forhold til 2008, siger underdirektøren.
Peter Jayaswal understreger, at de store rentebesparelser er godt for danske boligejeres økonomi. Men at man skal huske, at den meget lave rente skyldes stor økonomisk usikkerhed og svag vækst i Danmark og Europa.
- Hvis der kommer fremgang og mere optimisme rundt omkring, vil renten stige igen, siger Peter Jayaswal.
Sidste år blev der samlet betalt 63 milliarder kroner i renter på danske husholdningers realkreditgæld. Så sent som i 2009 var tallet 90 milliarder.
Faldet er sket på trods af større gæld og skyldes både lavere rentesatser og omlægning af lån til lavere, variable renter.
- Husholdningerne har benyttet sig af de billige lånemuligheder og har dermed gjort renteudgifterne mindre belastende, selv i en situation med svag indkomstudvikling, siger Karsten Beltoft, direktør i Realkreditforeningen.
Han påpeger også, at man ikke må være blind for, at renten kan stige igen, men den positive side er altså, at de fleksible lånemuligheder har ydet et vigtigt bidrag, til at lavkonjunkturen er blevet mindre hård end den ellers ville have været.
/ritzau/
26/1/2012

en ven af huset
Grafik